6090 4060 3040 3020 Desktop CNC Carving Engraving Machine CNC Router
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online and Factory Training |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 3040
- Condition
- New
- Certification
- ISO, CE
- CNC or Not
- CNC
- Voltage
- 220V
- Transport Package
- Woodencase Package
- Specification
- 300mmx400mmx150mm
- Trademark
- ALLWIN
- Origin
- Jinan, Shandong, China
- HS Code
- 8465990000
- Production Capacity
- 50000
Packaging & Delivery
- Package Size
- 220.00cm * 220.00cm * 160.00cm
- Package Gross Weight
- 280.000kg
- Lead Time
-
7 days (1 - 5 Pieces)
To be negotiated ( > 5 Pieces)
Product Description
Mini CNC router engraving machine 3040
Feature:
1 whole machine cast by iron, very strong.
2 Taiwan Hiwin square rails and TBI ball screw for 3 axis
3 France electrical parts and Japan OMRON limit switch
4 5 axis rotary with speed reducer, stainless steel water tank
5 stepper motor and leashine driver, 5 axis MACH 3 control system
Best price mini cnc milling machine , hobby diy advertising cnc router 3030 for metal , acrylic , MDF
Mini cnc milling machine Features
Spindle: 1.5KW Chinese Spindle
Driving System: Stepper
Operating System: NC ARM Hand Held
Table Surface: T-Slot Extrusions
Japanese OMRON Switch
2D, 3D CAD/CAM Machining Capabilities. Perfect for Machinist,
Signmaker Artist, Engraver etc.
Mini cnc milling machine
| Functions | Parameter |
| Working Size | 300*400*100 mm |
| Table Size | 300*400mm |
| Table Structure | T-slot Extrusions |
| Transmission | X,Y ,Z Ball Screw |
| Speed | MAX Travelling Speed :6000 mm/min |
| MAX Working Speed :5000 mm/min | |
| Spindle Power | 1.5KW Self-Cooling Spindle |
| Spindle Speed | 24000r/min |
| Driving System | Stepper |
| Working Voltage | AC220V/1PH/50Hz/60Hz |
| OOperating perating System | NC ARM Hand Held |
| Net Weight | 60KG |
| Gross Weight | 100KG |
| Option | Operating System: NC PCI Controller |

Advantages:
1. Free samples(I can help you process samples for free.)
2.Advertising/artwork/woodworking
3.CE, SGS,ISO
4.High precision
5.High sensitivity
6.High efficiency
7. Warranty: 1 year
8.Door-to-door technical service and 24 hours technology online support
Application Industry and Materials:
Advertising industury:Cnc router can engrave all kinds of signage,logo products,trademarks,nameplates,badges,decorative gift,embossed
medals,certificates,souvenirs,photo frames,furniture decoration,PVC plates, PCB boards
(drilling and engraving),Double color boards,acrylic etc.
Woodworking Industry:Cnc router can be used for solid wood furniture,mahogany furniture,
MDF paint doors,solid wood doors,composite doors,cupboard doors and windows,beside
cabinets,folding screen etc.
Artwork industry: in the wood, bamboo, organic board, double color plate, crystal and other materials on a variety of exquisite patterns and text engraving.
Packing & shipment :
Save space as much as possible for container loading.
- Inside:Water-proof Plastic Film Package With Foam Protection
- Outside:Solid Seaworthy Wood Box Package
- Below: Steel Tube
FAQ:
1.How long about the machine's guarantee?
2 years
2.How about your after-sales service ?
Technical support by phone, WhatApp,Skype,e-mail or QQ around the clock.
3.How can we install the machine?
English version manual and operation video CD disk.
4.How about the payment terms?
30% T/T for deposit, 70%T/T paid before shipping. T/T, West Union, Paypal
5.Do you Arrange Shipment For The Machines?
Yes, dear customers, for FOB or CIF price, we will arrange shipment for you.
For EXW price, clients need to arrange shipment by themselves or their agents.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- CNC Router
- 6090 4060 3040 3020 Desktop CNC Carving Engraving Machine CNC Router