|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Condition: | New |
| Certification: | ISO, CE |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Machine body: | ALLWIN 6060 Whole cast iron |
| Work dimensions: | 600 x 600 x 120mm |
| Body dimensions: | 950 x 950 x 1500mm |
| Z-axis working area: | 120mm |
| Max. Feeding height: | 120mm |
| Cut thickness of material: | <20mm |
| Max.Speed: | 4200mm/min |
| Working speed: | 0 - 3000mm/min |
| Mechanical precision: | 0.01mm |
| Software: | Type 3 software, Artcut software, Artcam software |
| Max. Power consumption: | 900W |
| Power supply : | AC 220/50Hz/AC380V/50HZ |
| Driver type: | Stepper motor |
| Memory: | 1MB |
| Spindle: | 1.2KW variable speed, water cooled motor |
| Spindle speed: | 0 - 24000RPM |
| Blade diameter: | 1 - 6m |
| Control system: | March3 or Wei hong (NCSTUDIO) or DSP (USB interface) |
| Command: | G code, u00, mmg, plt |
| Interface: | RS232 |