Fwincnc Automatic Metal CNC Plasma Pipe Bevel Cutting Machine Round Pipe Laser Cutting
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online and Factory Training |
| Drive Mode: | Pneumatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 50-500mm Diameter
- Automation
- Automatic
- Warranty
- 2 Years, 2 Years
- Cooling Method
- Water Cooling
- Frequency Band
- High Frequency
- Customized
- Customized
- Layout
- Vertical
- Cutting Material
- Copper, Carbon Steel, Iron, Aluminum, Metal Alloy, Stainless Steel
- Automatic Grade
- Automatic
- Power Source
- Electric
- Cutting Mode
- Plasma Cutting
- After-Sales Service
- Online and Factory Training Service
- Product Name
- 5 Axis CNC Pipe Bevel Cutting Machine
- Axis
- 5 Axis Plasma Cutter
- Working Area
- Customized
- Height Controller
- Automatic
- Tube Cutting Machine
- Laser Pipe Cutting Machine
- Laser Cutting Tube
- Pipe Machining
- Cutting Pipe Machine
- Cutting Machine for Pipe
- CNC Pipe Cutter
- Plasma Pipe Cutter
- Automatic Tube Cutting Machine
- Pipe Cutting and Beveling Machine
- Beveling Machine for Pipe
- Plasma Tube Cutting Machine
- CNC Tube Cutting Machine
- CNC Plasma Pipe Cutter
- Plasma Pipe Beveling Machine
- Plasma Cutter Pipe Bevel
- Plasma Beveling Machine
- Pipe Angle Cutting Machine
- Aluminium Pipe Cutting Machine
- Metal Tube Cutting Machine
- Stainless Steel Pipe Cutting Machine
- Pipe Cutting Beveling Machine
- Transport Package
- Wooden Box
- Specification
- 4.2*26m
- Trademark
- fwincnc
- Origin
- China
- HS Code
- 8456909000
- Production Capacity
- 1500
Packaging & Delivery
- Package Size
- 1600.00cm * 180.00cm * 160.00cm
- Package Gross Weight
- 3000.000kg
Product Description
Features of cnc plasma cutter
1.Precision Bevel Cutting:Processes V-type, K-type, and Y-type weld bevels (0°-60° V-type, K-type, compound bevels) on pipe ends for seamless welding alignment with ±0.5° precision with smooth, burr-free cuts.
2. Multi-Axis Synchronized Cutting
A 5-axis CNC system automatically adjusts the torch angle to fit varying pipe diameters and bevel requirements. Maintains perpendicular distance to the pipe wall, even for oval, square, or spiral pipes.
3.Automation:
5-axis CNC system adjusts torch height dynamically with smart nesting software optimizes material usage (15-20% savings).
4. High-Efficiency Production
Preset bevel profiles allow changes in <30 seconds. High-power models (e.g., 400A) handle pipes over 80mm thick.
| Moving axis | Choose cutting axis | Range of activities |
| Y axis | Pipe rotary driving shaft | 360 ° free rotation |
| X axis | The trolley moves along the length of the tube | The maximum stroke 6000 mm |
| A axis | The torch swings along the length direction of the pipe | ±60° |
| B axis | The torch swings along the radial direction of the tube | ±45° |
| Z axis | Torch move up and down | Travel 300mm |
| Basic configuration :Model | 5 axis pipe CNC cutting machine |
| Round pipe | Diameter 50-500mm |
| Effective cutting length 12m | |
| cutting mehord | Plasma can cut max 40mm |
| Plasma cutting speed | 10-3500mm/min |
| Max. Work piece rotating speed: | 8r/min |
| Max. Longitudinal speed: | 3000mm/min |
| A axis Bevel angle | +-60 degree |
| B axis Bevel angle | +-45 degree |
| Plasma bevel thickness | depends on plasma source |
| Control system | FLMC-FX430B control system |
| Driving motor | Japan Panasonic servo Rotary axis=3000W |
| japan Panasonic servo A axis=400W | |
| japan Panasonic servo B axis=400W | |
| japan pansonic servo Z=120W | |
| japan pansonic servo Y=1500W | |
| Software | FLMC-Pipe Nest software |
| Load | 5T |
Plasma Bevel Pipe Cutting Machines vs. Standard Plasma Cutters
| Feature | Standard Plasma Cutter | Pipe Beveling Plasma Cutter |
| Bevel Accuracy | No angle control | ±0.5° (gyro-compensated) |
| Pipe Adaptability | Flat/simple curves only | 3D cuts on spiral/odd-shaped pipes |
| Control System | 2D cutting | Built-in pipe databases |
Oil/Gas Pipelines: Prepares API-standard weld bevels.
Pressure Vessels: Processes K-bevels on thick-walled pipes for strong welds.
Steel Construction: Cuts round pipe ends ready for assembly.


Package of cnc plasma cutter:
Water-proof plastic film package with foam protection in each corner.
Solid Seaworthy Wood Box Package with Steel Belt.
Save space as much as possible for container loading.
Our Services
# One year warranty for the machine
# Replacing all parts for free during warranty
# If nessessary, provide door to door service to your country
# 12 hours on line service
# Replying your email and offer tecnical service within 24 hours
Question 1:How long about the machine's guarantee ?
Answer :1 year
Question 2:How about your after service ?
Answer :Technical support by phone, e-mail or MSN around the clock.
Question 3: How can we install the machine?
Answer :Friendly English version manual and operation video CD disk.
Question 4: How about the payment terms?
Answer:30% T/T for deposit, 70%T/T paid before shipping.
T/T, West Union, Paypal
Question: Do You Arrange Shipment For The Machines?
Answer: Yes, dear esteemed customers, for FOB or CIF price, we will arrange shipment for you. For EXW price, clients need to arrange shipment by themselves or their agents.
About us:
We are producing replacements of Hypertherm, Lincoln, kaliburn, Thermal Dynamics, P80 and Chinese brands, including plasma electrode, plasma nozzle, swirl ring, plasma shield and retaining cap.
We use high-quality hafnium wire to ensure long service life and good cutting effect. Our product is affordable and can also ensure excellent performance.
2-Machines:
We have been specialized in CNC equipment and laser equipment more than 10 years. We can provide you products with high quality and low price. Our products include CNC plasma cutter, fiber laser cutter, laser welding machine, laser cleaning machine as well as related consumable material.
3- Business philosophy:
We want to build long-term relationships with customers rather than developing one-off deals.
By providing our products to help you succeed in your endeavors.
The core idea of ALLWIN is our commitment to achieving mutual success for our customers, shareholders, and employees through collaboration.
4-We are sure that one of our products is that you are looking for. We also welcome you to visit our factory!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Plasma Pipe Cutting Machine
- Fwincnc Automatic Metal CNC Plasma Pipe Bevel Cutting Machine Round Pipe Laser Cutting
Related Categories
Hot Searches
- Cutting Machine Factories
- CNC Cutting Machine Factories
- Automatic Cutting Machine Factories
- Metal Cutting Machine Factories
- Pipe Cutting Machine Automatic
- Metal Pipe Cutting Machine
- Cnc Pipe Cutting Machine
- Plastic Pipe Cutting Machine
- Pipe Cutting Machine Manufacturers
- Cutting Machine Trends
- Pipe Cutting Machine Bulkbuy