Metal Plasma Pipe Bevel Cutting Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 7*24 Online Service |
| Drive Mode: | Electric |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 5 axis pipe CNC cutting machine
- Automation
- Automatic
- Warranty
- 2 Years
- Cutting Mode
- Plasma Cutting
- Software
- Fastcam Software
- Cutting Material
- Copper, Carbon Steel, Iron, Aluminum, Metal Alloy,
- Customized
- Customized
- Input Power
- 1.5kw
- Driving Motor
- Stepping Motor
- Cutting Speed
- 100~6000mm/Min
- Move Speed
- 10~6000mm/Min
- Effective Cut Length
- 12m
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 12.2*26m
- Trademark
- fwincnc
- Origin
- China
- Production Capacity
- 30
Packaging & Delivery
- Package Size
- 1500.00cm * 320.00cm * 300.00cm
- Package Gross Weight
- 2000.000kg
Product Description
The FWINCNC pipe bevel cutting machine is specifically engineered to enhance your financial performance. With its integrated pipe handling system, advanced pipe cutting software, and cutting-edge plasma cutting technology from FLMC, this cutting-edge machine is tailored to optimize your operations and drive productivity to new heights. By streamlining your workflow and increasing efficiency, this innovative solution is designed to deliver significant improvements to your bottom line.
Adaptable:
Plasma cutting has the ability to cut through various conductive materials with ease.
Rapid:
Plasma cutting demonstrates superior speed compared to oxy fuel cutting, particularly when dealing with thinner materials.3-5x faster than oxy-fuel cutting,single-pass operation: Cuts 30°-60° bevels directly (no secondary machining)
Superior quality:
Plasma cutting ensures a superior surface finish and reduces distortion to a minimum and no mechanical contact,eliminating the tool wear or material deformation.
Material versatility:
Cuts carbon steel,stainless steel,aluminum,copper etc.
Handle rusted/painted surfaces without pre-cleaning.
Cost effective and eco friendly:
Compared with flame cutting,more friendly.
| Basic configuration :Model | 5 axis pipe CNC cutting machine |
| Round pipe | Diameter 50mm-1600mm |
| Effective cutting length 12m | |
| cutting mehord | Plasma can cut max 40mm |
| Plasma cutting speed | 10-3500mm/min |
| Max. Work piece rotating speed: | 8r/min |
| Max. Longitudinal speed: | 3000mm/min |
| A axis Bevel angle | +-60 degree |
| B axis Bevel angle | +-45 degree |
| Plasma bevel thickness | depends on plasma source |
| Control system | FLMC-FX430B control system |
| Driving motor | Japan Panasonic servo Rotary axis=3000W |
| japan Panasonic servo A axis=400W | |
| japan Panasonic servo B axis=400W | |
| japan pansonic servo Z=120W | |
| japan pansonic servo Y=1500W | |
| Software | FLMC-Pipe Nest software |
Metal plasma tube bevel cutting machine is widely used in modern industrial manufacturing, mainly for efficient and precise cutting of metal pipes to form required bevels, facilitating welding and connection.The Pipe cutting machine is a device that automatically calculates and cuts off the end of the steel pipe jojints, it does not require operator programming, only need to input the matched diameter of pipe, intersection angle parameters, the machine will automatically cut out the pipe intersecting lines and intersecting holes, it does not need manual polishing, widely used in the cutting and processing of pipeline structural parts in shipbuilding, construction, petrochemical, machinery, metallurgy and other industries. CNC pipe cutting machine is mainly composed of control system, arm system, drive device, clamping device, support device, guide rail, gas path system, control cabinet, operation table and other parts. Equipped with a plasma cutting system as the main cutting system.





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- CNC Pipe & Tube Plasma Cutting Machine
- Metal Plasma Pipe Bevel Cutting Machine
Related Categories
Hot Searches
- Cutting Machine Factories
- Automatic Cutting Machine Factories
- Metal Cutting Machine Factories
- Wood Cutting Machine Factories
- Metal Pipe Cutting Machine
- Cutting Machine Plasma Prices
- Plasma Steel Cutting Machine
- Metal Cutting Plasma Machine
- Plasma Cutting Machine Supplier
- Cutting Machine Trends
- Plasma Pipe Bevel Cutting Machine Bulkbuy